Poświęcenie świec i jabłek na wspomnienie św. Błażeja – męczennik

Św. Błażej pochodził z Cezarei Kapadockiej. Obecnie miasto to leży w Turcji i nosi nazwę Kaysera. W IV wieku, za życia św. Błażeja miasto to było jednym z najbujniejszych ośrodków życia chrześcijańskiego. Błażej studiował filozofię, został jednak lekarzem. Po pewnym czasie udał się na pustynię, aby tam wieść pustelnicze życie. Stamtąd wezwano go na stolicę biskupią w położonej nieopodal Sebaście. Podczas prześladowań schronił się w górach, skąd kierował swoją diecezją. W końcu kryjówka została wykryta i św. Błażej aresztowany. W drodze do więzienia Błażej błogosławił wiernych stojących przy drodze. Jak mówi tradycja, w czasie drogi zobaczył chłopca, który konał z powodu zadławienia ością ryby. Święty zatrzymał się przy chłopcu, dotknął jego szyi i pobłogosławił go. Chłopiec natychmiast odzyskał zdrowie. Błażeja zamknięto w lochu i poddawano torturom, zmuszając do wyparcia się wiary. Błażej odważnie wyznawał swoją wiarę, będąc umocniłem dla innych chrześcijan. Aż w końcu niezłomnego świadka wiary ścięto mieczem.

Święty Błażej wyprasza wiernym wiele łask, szczególnie przy chorobach gardła, stąd też został zaliczony do tak zwanych Czternastu Wspomożycieli w każdej potrzebie. Na pamiątkę uzdrowienia chłopca, 3 lutego, w wspomnienie św. Błażeja święci się w kościele świece zwane „błażejkami”. W czasie poświecenia świec kapłan wypowiada słowa: „Dając świadectwo wiary św. Błażej, chwalebny biskup, zdobył palmę męczeństwa. Ty, Panie, udzieliłeś mu łaski leczenia choroby gardła, prosimy Cię, pobłogosław te świece, aby wszyscy wierzący przez wstawiennictwo św. Błażeja, zostali uwolnieni od chorób gardła i wszelkiego innego zła, i aby zawsze mogli Ci dziękować”. Świece związuje się w krzyż i dotyka się gardła, wypowiadając słowa błogosławieństwa: „Za wstawiennictwem świętego Błażeja, biskupa i męczennika, niech Bóg zachowa cię od choroby gardła i wszelkiej innej dolegliwości. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. W niektórych stronach Polski wierni przynosili do błogosławieństwa małe świece, które po błogosławieństwie zabierali do domu i dotykali nimi gardła. W dniu św. Błażeja błogosławiono także chleb, wino, wodę i jabłka, które podawano chorym na gardło. 

LITURGIA SŁOWA

MSZE ŚW

NIEDZIELA

7.00, 10.00, 11.30, 18.00 (VII i VIII godz. 19.00)

DNI POWSZEDNIE

6.30 i 18.00 (VII i VIII godz. 19.00)

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

W dni powszednie pół godziny przed Mszą św. poranną, oraz godzinę przed Mszą św. wieczorną. W niedziele i święta pół godziny przed Mszą św

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek, Sobota zaraz po Mszy Św. rano godz. 7:00

Czwartek od godz. 16.00 do godz.17.00 (VII i VIII 17.00-18.00)

W Święta i Uroczystości Kościelne i Państwowe kancelaria nieczynna.

Sprawy pilne - pogrzeb załatwiamy najpierw w parafii, po porannej lub wieczornej Mszy św. a dopiero później udajemy się do zakładu pogrzebowego i do zarządcy cmentarza.

W sprawie ślubów termin ustalamy w zakrystii po Mszy św.

NUMER KONTA

Bank Santander

27 1500 1487 1214 8006 3559 0000