POGRZEB KATOLICKI

Pogrzeb jest czynnością liturgiczną nawiązującą do religijności zmarłego. Jest także wyrazem wiary jego rodziny, dlatego może mieć różne formy. W dniu pogrzebu pół godziny przed mszą odmawiana jest jedna część różańca w intencji zmarłego. Po mszy św. następuje odprowadzenie do grobu.

Jeżeli ciało ma zostać poddane kremacji, msza św. pogrzebowa powinna zostać odprawiona przed kremacją. Nie powinno się odprawiać mszy św. przy urnie. Po skremowaniu ciała urna zostaje przywieziona na cmentarz, gdzie zostają odprawione obrzędy pogrzebowe.

Zgłosić jak najszybciej ustalając miejsce i czas pogrzebu z duszpasterzem

Rodzina zgłaszając pogrzeb w kancelarii parafialnej przedstawia następujące dokumenty:

• akt zgonu z USC, orginał
  • informację o przyjęciu sakramentów świętych,

obecność innego księdza (z rodziny lub bliskiego znajomego) uzgodnić z miejscowym duszpasterzem

Pogrzeb katolicki nie przysługuje tym, którzy świadomie i dobrowolnie zerwali łączność z Kościołem lub zmarli bez pokuty w gorszących okolicznościach albo z pogardą dla Kościoła, uparcie odmawiając przyjęcia sakramentów.